Profil zaufany w praktyce.

O profilu zaufanym pisałem już wcześniej. Tak się złożyło, że miałem ostatnio do załatwienia kilka zaświadczeń, więc pomyślałem, że dobrze by było przetestować działanie systemu w praktyce. Założyłem więc konto w serwisie ePUAP zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Założenie konta nie jest jednoznaczne z założeniem profilu zaufanego, umożliwiającego podpisywanie dokumentów. Po założeniu konta konieczne jest wypełnienie wniosku o uzyskanie profilu zaufanego.

Kiedy już złożymy wniosek musimy w dostępnej na stronie wyszukiwarce znaleźć miejsce w którym potwierdzimy swoją tożsamość. Czeka nas więc jednorazowa wizyta w którymś z urzędzów, koniecznie z dowodem osobistym. W Krotoszynie do wyboru jest Urząd Skarbowy oraz Placówka terenowa ZUS. Jako, że byłem akurat na terenie Wrocławia postanowiłem, że poszukam punktu właśnie w tym mieście. Nie musimy specjalnie jechać do Krotoszyna. Wystarczy, że znajdziemy inny punkt potwierdzający w okolicach miejsca w którym się aktualnie znajdujemy.

Podczas wizyty w urzędzie zostaniemy poproszeni o dowód osobisty i po kilku minutach i jednym podpisie nasz profil zaufany będzie aktywny.

Z aktywowanym profilem wybrałem się więc na stronę ePUAP w celu zamówienia potrzebnych wniosków. Na pierwszy ogień poszło zaświadczenie o nie zaleganiu w opłacaniu składek skierowane do ZUS. Proces składania wniosku jest dość prosty. Wypełniłem więc wniosek i przyszedł czas podpisywania go naszym profilem zaufanym. W tym momencie na podany podczas rejestracji adres email został wysłany kod weryfikacyjny. Podany kod wkleiłem w odpowiednie pole i po zatwierdzeniu miałem podpisany dokument.

Wniosek wysłałem we wtorek w późnych godz. wieczornych a koperta z zaświadczeniem dotarła w poniedziałek. Wszystko sprawnie i bez komplikacji. Czas nie najgorszy biorąc pod uwagę, że przesyłkę dostarczała poczta polska.

I właściwie na tym skończyły się pozytywne doświadczenia z systemem ePUAP. Drugie w kolejce było  zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o nie zaleganiu w podatkach. Niestety okazało się, że Urząd Skarbowy w Krotoszynie nie świadczy usług drogą elektroniczną. Na dzień dzisiejszy, w dalszym ciągu trzeba pofatygować się osobiście. Trudno też powiedzieć, kiedy jakieś usługi będą świadczone tą drogą przez Krotoszyński US ponieważ nie od nich to zależy. Decyzje podejmowane są wyżej.

Dodatkowo sam system ePUAP nie grzeszy intuicyjnością. Można to było zrobić zdecydowanie lepiej i bardziej czytelnie. Szkoda też, że nie ma żadnej informacji na jakim etapie realizacji jest nasz wniosek. Mimo wad jest to krok w dobrym kierunku i miejmy nadzieję, że z w najbliższym czasie trochę przyspieszymy w drodze do informatyzacji.

Potrzebujesz pomocy?