Profil zaufany - czym jest i jak go uzyskać?

 Profil zaufany - czym jest i jak go uzyskać

Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji – jest to jakby odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym, który dla wielu osób z racji kosztów był nieosiągalny. Z racji tego, że profil zaufany jest w pełni darmowy zdecydowanie więcej osób może mieć do niego dostęp. A jakie są tego korzyści można przeczytać choćby tutaj. Wykorzystując profil zaufany mamy możliwość załatwić sprawy administracyjne (np. składanie wniosków, podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie.

Profil zaufany można założyć na stronie http://epuap.gov.pl. Należy wypełnić znajdujący się tam wniosek. Potrzebna będzie również jednorazowa wizyta w jednym z punktów potwierdzających. Na wizytę trzeba zabrać swój dowód osobisty w celu potwierdzenia naszej tożsamości. W Krotoszynie punkty te znajdują się W Urzędzie Skarbowym w Krotoszynie oraz w Biurze Terenowym ZUS w Krotoszynie. 

Już od 1 lipca 2011 roku można zakładać działalność gospodarczą przez Internet. Profil zaufany umożliwia posiadaczowi np. samodzielne dokonywanie wpisów i zmian w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.firma.gov.pl), bez konieczności wypełniania papierowych wniosków i wizyty w urzędach. Można tą drogą załatwić również sprawy związane z zawieszeniem, wznowieniem czy zamknięciem działalności gospodarczej. Dzięki automatycznemu przepływowi danych między odpowiednimi rejestrami urzędów załatwianie spraw w ciągu jednego dnia nie będzie już żadnym wyjątkiem a może się stać regułą. Usługa udostępniona przez Ministerstwo Gospodarki wymaga wykorzystania podpisu elektronicznego, weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub profilu zaufanego.

Potrzebujesz pomocy?